شیمی به زبان ساده

از این که این وبلاگ را برای مطالعه ی شیمی برگزیدید ممنونیم. لطفا قبل از مطالعه ی وبلاگ راهنمای وبلاگ را مطالعه کنید.

در این وبلاگ می توانید اطلاعاتی در مورد شاخه های مختلف شیمی بخوانید. اگر دنبال مطلبی علمی خاصی می گردید که در یکی از شاخه های شیمی قرار گرفته است می توانید از منوی سمت چپ بر روی کلمه ی CATEGORIES کلیک کنید تا مطالب مربوط به هر شاخه از شیمی را مشاهده کنید.

در صورتی که به دنبال موضوع مشخصی می گردید می توانید در همان منو بر روی کلمه ی TAGS کلیک کنید و از لیستی که در مقابل شما قرار می گیرد دنبال کلمه ی مورد نظر خود بگردید. در صورتی که مطلب مورد نظر خود را نیافتید می توانید در قسمت نظرات آن را مطرح کنید.

لینک های مفید در رابطه با شیمی و علوم دیگر را نیز در همین منو با کلیک بر روی کلمه ی LINKS می توانید مشاهده کنید.

با کلیک بر روی OTHER نیز می توانید در نظر سنجی های ما شرکت کنید.

برای مشاهده ی ادامه ی هر مطلب بر روی کلمه ی continue در زیر آن مطلب کلیک کنید. هم چنین برای کامنت دادن نیز بر روی  cm's که در مقابل continue  نوشته شده است کلیک کنید.

می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید. سعی خواهیم کرد در اولین فرصت به سوالات خوانندگان عزیز پاسخ دهیم.

با تشکر.

پیش نیاز مطالعه: مبحث شعاع اتمی و روند تناوبی آن - شیمی ۲ و آزمایشگاه؛ الکترونگاتیوی (electronegativity) و روند تناوبی تغییرات آن

هدف:

دانش آموز پس از مطالعه ی این بخش باید بتواند توضیح دهد که چرا در یک تناوب از چپ به راست شعاع اتمی کاهش و در یک گروه از بالا به پایین افزایش می یابد.

مقدمه:

می دانیم که تغییرات شعاع اتمی عناصر مانند الکترونگاتیویته ی آن ها روند تناوبی دارد. به صورتی که هر چه از چپ به راست جدول حرکت کنیم شعاع اتمی کاهش و هر چه از بالا به پایین جدول حرکت کنیم افزایش می یابد.

مشخّصا همه می دانیم که در یک گروه از بالا به پایین با افزایش تعداد لایه های الکترونی (بر اساس مدل کوانتومی شرودینگر) شعاع باید افزایش یابد. اما ما می خواهیم به بررسی دقیق تر این مسأله بپردازیم.

با توجه به نکته ی بالا مسأله ی اساسی در روند تغییرات شعاع در یک گروه حل می شود. می دانید که در هر تناوب از جدول مندلیف یک لایه به لایه های الکترونی اطراف هسته افزوده می شود و این یعنی فاصله ی بیشتر آخرین لایه از هسته.

نکته ی دیگری که می توان به آن توجه کرد این است که با افزایش تعداد لایه ها اثر پوششی نیز بیشتر می شود و این خود مزید بر علت اصلی است تا شعاع اتم بیشتر شود. به عبارت دیگر الکترونگاتیوی اتم در این مسیر کاهش می یابد و اتم با قدرت کم تری الکترون ها را به طرف خود می کشد و این باعث می شود که الکترون ها در فاصله ی دورتری نسبت به هسته قرار گیرند.

شعاع اتمی (Atomic Radius) و روند تناوبی تغییرات آن

اما در یک تناوب با این که تعداد الکترون ها بیشتر می شود اما شعاع اتمی کم تر می شود. ممکن است عجیب به نظر برسد اما دلیلی که برای کاهش شعاع در این مسیر وجود دارد خیلی ساده است.

اصولا در علوم تعداد کمی قواعد به اشکال متفاوت خود را نشان می دهند. اینجا هم علت همان تعداد پروتون ها و لایه های الکترونی و الکترونگاتیویته ی اتم است.

در یک تناوب تعداد لایه ها بیشتر نمی شود. بنا بر این لایه ی جدیدی در فاصله ی دورتری تشکیل نمی شود. از طرف دیگر تعداد پروتون ها بیشتر می شود و باعث می شود که همان لایه ی الکترونی نیز با قدرت بیشتری به طرف هسته کشیده شود. (الکترونگاتیوی بیشتر) و این باعث می شود که شعاع اتمی کمی کمتر شود.

البته در این میان استثنائاتی نیز وجود دارد که به امید خدا به زودی به آن ها خواهیم پرداخت.

 

خلاصه:

در یک ردیف جدول تناوبی از چپ به راست، افزایش الکترونگاتیوی باعث کاهش شعاع اتمی می شود.

اما در یک ستون جدول تناوبی از بالا به پایین عامل اصلی افزایش شعاع اتمی، افزایش تعداد لایه های الکترونی است.

 

در آینده خواهید خواند:

شعاع یونی و روند تناوبی تغییرات آن

استثنائات روند تناوبی شعاع اتمی


Tag's: شعاع اتمی ,خواص تناوبی
ABOUT

در این وبلاگ سعی خواهد شد مطالب آموزنده ی شیمی در سطح دانش آموزان دبیرستان نگاشته شود؛ تا دانش آموزان دبیرستان اطلاعاتی بیش از آن چه در کتاب های درسی به آن اشاره شده است به دست آورند. شما می توانید سوالات خود را از طریق قسمت نظرات یا ایمیل زیر برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت به آن ها پاسخ داده شود.
yasirfatehi@yahoo.com
یاسر فاتحی: دبیر شیمی آموزش و پرورش شهرستان گرمی
CATEGORIES
TAGS
OTHER